LIVE PERFORMANCE V - "CHESS-SHOW"


poster design by ip


Cafe Metro, Telč
23 September 2007


PART I - IMAGES (Dedicated to Ingmar Bergman)

fs - performer (1st computer)
jsm - video concept, video controlling
pk - sound engineering
ps - sound errors manipulation

PART II - ANOTHER MEMORIES OF JOHN CAGE

fs - performer (1st computer)
jsm - video concept, video controlling
jst - performer (2nd computer)
ld - technical support
pk - sound engineering
ps - art direction, opening words
rd - performer (3rd computer)

Thanks to:
Michal (Cafe Metro)

OPENING WORDS:

„Jsem přesvědčen, že používání hluků při tvorbě hudby bude i nadále pokračovat, až dosáhneme hudby vytvořené pomocí takových elektrických nástrojů, které hudebním účelům poskytnou veškeré slyšitelné zvuky“. Tento citát pochází z manifestu nazvaného „Budoucnost hudby“ z roku 1937, jehož autorem je americký skladatel John Cage. V letošním roce by John Cage oslavil 95. narozeniny a právě jemu jsme věnovali naše dnešní vystoupení v Telči.

Skladba s názvem Chess-show se skládá z nesčetných útržků skladeb Johna Cage, které byly vybrány náhodným způsobem, a z originálně nově vytvořené elektronické zvukové stopy. Základem vizuální složky je záznam šachové partie, na jejímž pozadí se objevuje 22 náhodně vybraných fotografií.

Ještě před premiérou skladby Chess-show bude uveden 12-timinutový videoportrét věnovaný Ingmaru Bergmannovi. Souběžně s ním zazní jako hudební složka náhodně vybrané útržky Cageových skladeb. Přestože se Cage a Bergmann podle našich informací nikdy osobně nepotkali, zdá se nám toto virtuální setkání in memoriam neskutečně živé.

Když jsme se s hudbou Johna Cage před více než dvaceti lety poprvé setkali, bylo jasné, že jsme se dotkli něčeho mimořádného. A tento pocit nám zůstal dodnes.
ps